Telefon kontaktowy: +48 509 816 799 Polski (PL) English (United Kingdom) Email: info@morskafala.com.pl  

Jarosławiec

Założona w XV w. osada rybacka, której mieszkańcy zajmowali się m.in. wydobywaniem i obróbką bursztynu oraz rybołówstwem.

Nawet dziś, zwłaszcza po sztormie, można w tej okolicy natrafić na piękne okazy jantaru. Pierwsze wzmianki o Jarosławcu pochodzą z 1540 r., kiedy to wieś wymieniana jest jako własność książąt zachodniopomorskich. Od XIX w. Jarosławiec zaczyna rozwijać się jako miejscowość turystyczna. Na początku XX w. upodobali go sobie niemieccy artyści, w szczególności malarze.

Przed II Wojną Światową, szerokość jarosławskiej plaży dochodziła do 1 km. Niestety morze dośc szybko upomniało się o nią. Dopiero kompleksowe prace zakończone w 2009 r. zabezpieczyły brzeg przed podmywaniem. Od tej pory Jarosławiec szczyci się posiadaniem szerokiej piaszczystej plaży, która sprzyja wypoczynkowi.

Obecnie Jarosławiec to urocza miejscowość nadmorska, położona wśród lasów, z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. W obszarach leśnych okół miejscowości dominują: sosna czarna, modrzew, daglezja zielona. Na dzień dzisiejszy w Jarosławcu zameldowanych na stałe jest ok. 400 osób a większość z nich, tak jak kiedyś, trudni się rybołówstwem oraz zbieraniem bursztynu. Oczywiście populacja miejscowości znacznie "przyrasta" w sezonie letnim, ale jest o wiele cichszą i kameralną w stosunku do kurortowego Mielna, Sarbinowa i Ustronia Morskiego.

Działania erozyjne morza spowodowały pojawienie się tu największego na całym wybrzeżu środkowym klifu, który ciągnie się na długości około 2 km, a jego wysokość dochodzi do 24 m. Klif porośnięty jest drzewami i roślinnością wydmową, w tym chronionym mikołajkiem nadmorskim. Na jego szczycie znajdują się punkty widokowe - coś dla amatorów przepięknych morskich pejzaży.

W miejscowości wyznaczone są dwa kąpieliska morskie „Jarosławiec Wschód” i „Jarosławiec Zachód”, które strzeżone są przez ratowników WOPR. Kąpielisko „Jarosławiec Wschód” zostało wyróżnione Błękitną Flagą 2012 za doskonałą jakość wody i działania proekologiczne.

Warto odwiedzić też latarnię morską, która położona jest w samym centrum Jarosławca. Wybudowano ją w 1829 roku a z balkonu widokowego, na wysokości ok. 30 m, można podziwiać wspaniałą panoramę miejscowości, Morza Bałtyckiego i dwóch przybrzeżnych jezior: Kopań i Wicko oraz ciągnące się przez 2 km klifowe brzegi dochodzące miejscami do 45 m wysokości. W okolicy można jeszcze dziś oglądać nieliczne już budynki o konstrukcji szachulcowej z przełomu XIX i XX wieku (np. Swołowo).

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Jarosławca jest uruchomiony w 2008 roku o Aquapark Panorama Morska powierzchni lustra wody wynoszącej ok. 1700m2. W skład kompleksu basenowego wchodzą: basen z rwącą rzeką, brodzik dziecięcy, sztuczna fala, baseny wielofunkcyjne, punkt wodnego masażu ściennego, gajzery powietrzne, grzybek wodny, wiele zjeżdżali wodnych i sztuczna grota- łaźnia parowa z inhalacją thalasso. Dodatkowo na terenie znajduje się Spa & Wellenss, restauracja i wiele innych atrakcji.

W miejscowości znajduje się również Muzeum Bursztynu. Zbiory muzeum stanowi około 1500 eksponatów (prezentowanych jest ok. 150 w zmiennej ekspozycji). Można tu zobaczyć: olbrzymie bryły bursztynu, niebieski (bardzo rzadki) bursztyn bałtycki oraz doskonale zachowane inkluzje (zatopione w bursztynie okazy pasikonika i szyszki sosnowej).

Na popołudniowy spacer można wybrać się do przystani rybackiej, która oficjalnie założona została w 1994 r. Można zobaczyć tu w całej okazałości bazujące kutry rybackie oraz ich wyposażenie.

Oczywiście, jak w każdej nadmorskiej miejscowości, możemy tu liczyć również na atrakcje kulinarne. W Jarosławcu znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy dań rybnych (mnóstwo smażalni i tawern), zwolennicy kuchni domowej oraz ci, którzy preferują kuchnię szybką (pizzerie i bary).

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok