Wioska - muzeum Swołowo promuje nazwę „Kraina w kratę”.
Nazwa odnosi się do charakterystycznego budownictwa wiejskiego w tej części Pomorza: konstrukcji szkieletowej drewnianej wypełnienionej gliną bieloną wapnem. Taka konstrukcja, zwana szachulcową, nadaje budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę. Ten rodzaj budownictwa pozostał po przedwojennych (niemieckich, pomorskich) mieszkańcach tego regionu.
Staraniem Stowarzyszenia Produktów Markowych Turystyki Wiejskiej „Słupia” oraz gmin, na terenie których leży „Kraina w kratę”, udało się w kolejnych latach wytyczyć szlaki rowerowe przy najwartościowszych obiektach budownictwa tego rodzaju, a całą krainę oznakowano tablicami z charakterystycznym logotypem.
W XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego na Pomorzu było budownictwo szkieletowe. Opierało się ono na konstrukcji drewnianej, które owijano powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnię glinianą bielono wapnem na biało, a belki drewniane zabezpieczano smołą. Taka konstrukcja budynków (domów mieszkalnych oraz użyteczności publicznej) okazała się na tyle trwała, że zachowało się bardzo dużo budowli zbudowanych w tej technologii.
Tym sposobem budowane były zabudowania i budynki wiejskie. Natomiast domy szlacheckie (XIX w. np. pałace) były murowane. Zabudowania gospodarskie i inwentarzowe, w ramach oszczędności, budowane były technologią szachulcową.
Odmienną klasę stanowi architektura sakralna na tym terenie. Reprezentowana jest przez kilkanaście kościołów w stylu gotyckim. Do dnia dzisiejszego zachowały się z nich głównie wieże, natomiast nawy pochodzą z okresów późniejszych - czasami nawet z XIX wieku.
Z dawnego szkieletowego budownictwa przemysłowego zachowało się do czasów współczesnych niewiele obiektów. Są to młyny w: Zamełowie, Starkowie, Bydlinie, Kobylnicy oraz Czarnym Młynie koło Bukowa, są one nieczynne, w znacznym stopniu zdewastowane.